ŁADOWANIE STRONY...

⚖ Wskaźnik BMI - wszystko, co musisz wiedzieć

© Miłosz Szkudlarek 2021-11-06
Icon1 Icon2 Icon3

Czym jest BMI i jak się go liczy?

BMI (ang. body mass index) to popularny i często wykorzystywany wskaźnik masy ciała. Jego zastosowaniem jest ocena zagrożenia chorobami związanymi z nadwagą i otyłością takimi jak cukrzyca czy miażdżyca.

Wskaźnik BMI swoją popularność zyskał zapewne również dzięki prostocie, ponieważ do jego obliczenia wykorzystuje się tylko dwie dane - masę ciała oraz wzrost. Informacje te są łatwo mierzalne, a często doskonale je znamy, stąd BMI łatwo jest obliczyć.

Wzór na BMI wygląda następująco:

  • BMI = masa ciała (kg) / wzrost do kwadratu (m x m)

Gwoli formalności przeanalizujmy sobie trzy przykłady:

  • 40 kg, 150 cm daje BMI = 40 / (1.5)^2 = 17.78
  • 60 kg, 170 cm daje BMI = 60 / (1.7)^2 = 20.76
  • 100 kg, 200 cm daje BMI = 100 / (2.0)^2 = 25

Interpretacja wyniku BMI

Interpretacja wyniku BMI:

  • poniżej 18.5 - niedowaga
  • 18.5 - 25.0 - pożądana masa ciała
  • 25-30 - nadwaga
  • 30-35 - otyłość pierwszego stopnia
  • 35-40 - otyłość drugiego stopnia
  • powyżej 40 - otyłość kliniczna
Mimo, że norma jest tutaj sztywnie ustalona to warto zaznaczyć, że optymalny poziom rośnie wraz z wiekiem. Mowa tutaj zarówno o wyniku BMI, jak i o bardziej obiektywnym wskaźniku jakim jest prcentowy udział tkanki tłuszczowej w kompozycji ciała.

Kalkulator BMI

Jeżeli chcesz szybko obliczyć swoje BMI to zapraszam do KALKULATORA BMI

Kto nie powinien sugerować się wskaźnikiem BMI?

Jak już zasugerowałem BMI nie jest wskaźnikiem idealnym. Przede wszystkim powstał on wyłącznie dla osób dorosłych. Dzieci nie są jednak jedyną grupą, dla której nie powinno się interpretować wyników. Poza oczywistymi wyłączeniami jak kobiety w ciąży, czy osoby z niektórymi niepełnosprawnościami kolejną grupą, która nie powinna sugerować się wskaźnikiem BMI są osoby o zwiększonej masie mięśniowej. W ich wypadku nierzadką jest sytuacja, gdy posiadają oni bardzo niski poziom tkanki tłuszczowej (często nawet poniżej normy), ale przez duży udział masy mięśniowej ich waga jest wysoka, a co za tym idzie w skali BMI wkraczają oni w kategorię “otyłość”. Z tego względu dużo bardziej obiektywną miarą ryzyka chorób związanymi z otyłością jest wspomniany przeze mnie poziom tkanki tłuszczowej.

Icon1 Icon2 Icon3
Miłosz Szkudlarek     2021-11-06
 BMI, jak obliczyć BMI, czym jest BMI, co to jest BMI, kalkulator BMI, norma BMI, BMI wzór, BMI oblicz, BMI normy

Autor: Miłosz Szkudlarek

Me

Artykułów na stronie: 19


Trener online, trener personalny, instruktor trójboju siłowego, wicemistrz świata WPA, autor książki i kursów oraz twórca tej strony. Podwójny inżynier Politechniki, na co dzień programista. W wolnych chwilach trenuję dwubój olimpijski, trójbój siłowy, gram w siatkówkę, bilard, szachy i na trąbce.