ŁADOWANIE STRONY...

🤔 Ćwiczenie a trening

© Miłosz Szkudlarek 2021-08-09
Icon1 Icon2 Icon3

A to nie oznacza to samo?

Czy trening i ćwiczenia to to samo? No właśnie nie do końca. Być może w krótkiej perspektywie czasu nie widać różnicy. Jednak jak spojrzymy szerzej to różnica jest znaczącą i o niej właśnie w dzisiejszym wpisie.

Czym są ćwiczenia?

Ćwiczenie można z powodzeniem przyrównać do uprawiania aktywności fizycznej. Jak dobrze wiesz, ruch jest podstawą zdrowia. Zalecenia dotyczące aktywności fizycznej mówią o określonej ilości czasu wykonywania ćwiczeń o określonej intensywności. Obecnie zaleca się 75 minut wysiłku średniointensywnego lub 150 minut wysiłku niskointensywnego tygodniowo. I właśnie sama chęć spełnienia założeń to ćwiczenie. Ćwiczyć można także dla przyjemności, rozładowania stresu, czy w ramach rozruchu po długim siedzeniu. Co jest kluczowe w tych zachowaniach? Brak konkretnego celu sportowego. Oczywiście cel w postaci poprawy zdrowia, polepszenia sylwetki, czy zwiększenia wydolności przyświeca osobom ćwiczącym praktycznie zawsze, jednak nie jest on ani konkretny ani sportowy dlatego nie spełnia definicji treningu. No właśnie...

Czym jest trening?

Trening to aktywność fizyczna ukierunkowana na konkretny sportowy cel. Horyzont czasowy może być bardzo szeroki, jednak kluczem jest uporządkowane działanie mające na celu stopniowe przybliżanie do założonego wyniku. Przykłady konkretnego sportowego celu? Maraton w 3h, wyciśnięcie 100kg, triumf w mistrzostwach kraju. Jeżeli Twoja aktywność fizyczna wpisuje się w tę definicję, możesz śmiało powiedzieć, że trenujesz.

Czy to źle, że nie trenuję?

Oczywiście, że nie. Trenowanie dla wyniku jest najczęściej zaprzeczeniem wszystkich prozdrowotnych właściwości ruchu. Sam przez większość swojego stażu wyłącznie ćwiczyłem bez trenowania konkretnej dyscypliny. Faktem jest, że warto chociaż mniej więcej wiedzieć co i jak robić, żeby nie kręcić się po sali treningowej bez sensu, jednak "trenowanie" bez konkretnego planu (wbrew powszechnej opinii) nie jest absolutnie niczym złym!

Podsumowanie

Ćwiczenie i trenowanie to jak widzisz nie do końca to samo. Pamiętaj, że nie ma nic złego w ćwiczeniu i że nie każdy musi coś trenować. Najważniejsze jest to, aby ruch, który uprawiasz sprawiał Ci przyjemność! Jeżeli dążysz do wyniku - trenuj, jeżeli chcesz się ruszać - ćwicz. Po prostu :)

Icon1 Icon2 Icon3
Miłosz Szkudlarek     2021-08-09
 trening, ćwiczenia, różnice, trenowanie, czy trening i ćwiczenia to to samo, trening a ćwiczenia, trenuję, ćwiczę, co znaczy trenować, co znaczy ćwiczyć

Autor: Miłosz Szkudlarek

Me

Artykułów na stronie: 19


Trener online, trener personalny, instruktor trójboju siłowego, wicemistrz świata WPA, autor książki i kursów oraz twórca tej strony. Podwójny inżynier Politechniki, na co dzień programista. W wolnych chwilach trenuję dwubój olimpijski, trójbój siłowy, gram w siatkówkę, bilard, szachy i na trąbce.