ŁADOWANIE STRONY...

💊 Witaminy

© Miłosz Szkudlarek 2020-04-12
Icon1 Icon2 Icon3

Dlaczego witaminy są dla nas takie ważne?

Witaminy to związki, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu człowieka, lecz nie są przez niego produkowane, bądź są produkowane w zbyt małej ilości. Biorą one udział na przykład w tworzeniu hormonów i enzymów. Właśnie z tych powodów tak ważne jest, aby dostarczać je razem z pożywieniem. Niedobory witamin mogą prowadzić do poważnych uszczerbków na zdrowiu. Poza nieprawidłowym funkcjonowaniem wielu układów, mogą one działać niekorzystnie również w sferze psychicznej.

Gdzie znajdę witaminy?

Właściwie można powiedzieć, że w każdym jedzeniu. Ważna jest jednak ich ilość. Najbardziej gęste w witaminy są oczywiście warzywa i owoce. Im bardziej przetwarzamy produkty spożywcze, tym, z reguły, są one mniej bogate w wartościowe związki.

Jakie jest zapotrzebowanie na witaminy?

Zapotrzebowanie na każdą witaminę jest inne. Ciężko jest jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie nawet w kontekście jednej konkretnej witaminy.

Wartość rekomendowana to ilość substancji, którą należy przyjąć, aby przeciętny zdrowy człowiek uniknął niedoborów. Ważnym wyrażeniem w tej definicji jest słowo "przeciętny". W przypadku na przykład sportowców, wartość ta może być nawet kilkunastokrotnie wyższa. Zazwyczaj zalecane jest przyjmowanie nieco większych wartości niż sugerują normy, jednak powinny być to wartości dobierane zawsze indywidualnie. Warto kontrolować stan swojego organizmu i wykonywać badania również w kierunku niedoborów witaminowych.

Podział witamin

Krótkie przypomnienie z lekcji biologii. Najczęściej witaminy dzielimy ze względu na rozpuszczalność: w tłuszczach oraz w wodzie. Te pierwsze to witaminy A, D, E i K. Reszta jest rozpuszczalna w wodzie. Co to oznacza z perspektywy życia codziennego? Posiłki (lub suplementy) bogate w witaminy rozpuszczalne w tłuszczach należy przyjmować w obecności tłuszczu.

Niedobory

Niestety ze względu na pogarszającą się jakość jedzenia, dodawanie substancji antyodżywczych oraz co raz większy stopień przetworzenia żywności, niedobory witamin w dzisiejszych czasach są powszechne. W przypadku stwierdzenia niedostatecznej podaży przy dobrze zbilansowanej diecie warto rozważyć suplementację.

Przedawkowanie

Tak jak wszystkie substancje, witaminy można przedawkować. O wiele bardziej niebezpieczne jest przedawkowanie witamin rozpuszczalnych w tłuszczach. Dzieje się tak dlatego, że w przypadku nadmiaru witamin rozpuszczalnych w wodzie, nasz organizm wydala je wraz z moczem, a nie dzieje się tak w przypadku tych drugich.

Przedawkowanie, tak samo jak niedobór, ma daleko idące konsekwencje. Taka sytuacja najczęściej zdarza się po zbyt dużej podaży suplementów. Stosunkowo ciężko jest przedawkować witaminy bez pomocy tabletek.

E160a, E300, ...

Skąd taki akapit? Chcę przy okazji przedstawić, że te tajemnicze E na etykietach produktów nie zawsze oznacza coś szkodliwego. W podtytule podałem dwa przykłady. E160a to grupa karotenów, w tym beta-karoten, czyli prowitamina A (powstaje z niej witamina A). E300 to najzwyklejsza, świetnie znana witamina C.

Podsumowanie

Witaminy musimy dostarczać każdego dnia i robimy to mniej lub bardziej świadomie. Są one niezbędne do życia. Warto mieć urozmaiconą dietę, która możliwie jak najbardziej zaspokoi nasze zapotrzebowania, ale w przypadku problemów pamiętajmy, że możemy sobie pomóc suplementami. Pamiętajmy też, że nie są to magiczne tabletki, które załatwiają sprawę. Dieta zawsze powinna być podstawą.

Icon1 Icon2 Icon3
Miłosz Szkudlarek     2020-04-12
 witaminy, zdrowe jedzenie, zdrowe odżywianie, zdrowie, dieta, zapotrzebowanie na witaminy, niedobór witamin, przedawkowanie witamin, czym są witaminy, e300

Autor: Miłosz Szkudlarek

Me

Artykułów na stronie: 19


Trener online, trener personalny, instruktor trójboju siłowego, wicemistrz świata WPA, autor książki i kursów oraz twórca tej strony. Podwójny inżynier Politechniki, na co dzień programista. W wolnych chwilach trenuję dwubój olimpijski, trójbój siłowy, gram w siatkówkę, bilard, szachy i na trąbce.