ŁADOWANIE STRONY...

🔥 Efekt termiczny pożywienia

© Miłosz Szkudlarek 2020-03-21
Icon1 Icon2 Icon3

Definicja

Kiedy zjemy posiłek, nasz organizm musi go strawić, a uzyskane w tym procesie składniki odżywcze przyswoić. Wydatkujemy na to energię. To zjawisko nazywane jest tytułowym efektem termicznym pożywienia (ang. thermal effect of food - TEF)

Ile wynosi efekt?

Efekt termiczny pożywienia przedstawia się najczęściej jako wartość procentową. W największej mierze zależy on od rodzaju makroskładnika. Najniżej w hierarchii są tłuszcze. Na ich przyswojenie potrzebujemy około 4% dostarczanej przez nie energii. W środku stawki są węglowodany ze średnim współczynnikiem na poziomie 10%. Mamy tutaj do czynienia z największą rozpiętością. TEF węglowodanów zależy od stopnia przetworzenia oraz ich złożoności i może wahać się nawet w granicach 5-20%. Najwięcej energii wydatkujemy na trawienie i wchłanianie białek. Uśredniony współczynnik wynosi tutaj aż 20%. Nie bez przyczyny mówi się więc, że białko "przyspiesza metabolizm". Z jednego grama tego makroskładnika organizm pozyskuje więc netto około 3,2 kcal, a średnia kaloryczność białka to przecież 4 kcal.

Jak uwzględnić efekt termiczny w diecie?

Efekt termiczny pożywienia jest znaczącym elementem zapotrzebowania kalorycznego. Należy jednak pamiętać, że uwzględniamy go tylko i wyłącznie przy wyliczeniu kaloryczności diety, a potem niejako o nim zapominamy.

TEF w bilansie kalorycznym jest po stronie kalorii wydatkowanych, czyli w tym samym miejscu co trening i podstawowa przemiana materii. Chcę przez to powiedzieć, że w codziennym wyliczaniu zjedzonych kalorii (energii dostarczonej) gram białka czy węglowodanów liczymy cały czas jako 4 kcal, a gram tłuszczu jako 9 kcal.

Jak więc uwzględnić TEF? Przyjmuje się, że średnia wartość efektu to 10%. Oczywiście nie jest on zawsze tyle równy i można obliczyć go dokładniej, ale odchyłka na poziomie 1-2%, biorąc pod uwagę szacunkowy charakter obliczeń, jest nieznacząca. Przy wyliczeniu zapotrzebowania metodą podstawową (PPM * wsp. aktywności) nie musimy się nim przejmować. Możemy przyjąć, że jest on wliczony we współczynnik aktywności. W metodzie rozszerzonej (PPM + NEAT + TEA + TEF) omawiany efekt jest osobnym składnikiem wzoru. Tutaj właśnie wykorzystujemy wartość 10%. Po obliczeniu wszystkich innych składowych, ich sumę mnożymy przez 1,1 (czyli dodajemy 10%, przykładowo 3000 * 1,1 = 3300).

Podsumowanie

Efekt termiczny pożywienia jest ważną składową zapotrzebowania kalorycznego. Należy wiedzieć, że takie zjawisko występuje, ale nie należy za bardzo zajmować sobie nim głowy. Przyjmujemy, że efekt ten konsumuje 10% spożywanych kalorii i to tyle. Dalsze roztrząsanie tematu i dokładniejsze analizy, biorąc pod uwagę codzienne funkcjonowanie, są moim zdaniem zbędne. Na koniec jako ciekawostkę powiem, że na wartość efektu termicznego pożywienia ma wpływ poziom tkanki tłuszczowej.

Icon1 Icon2 Icon3
Miłosz Szkudlarek     2020-03-21
 efekt termiczny, metabolizm, jedzenie, dieta, kalorie, białko, węglowodany, tłuszcze, liczenie kalorii, spalanie kalorii, jedzenie, wiedza, dietetyka, odchudzanie, jak schudnąć, jedz i chudnij

Autor: Miłosz Szkudlarek

Me

Artykułów na stronie: 19


Trener online, trener personalny, instruktor trójboju siłowego, wicemistrz świata WPA, autor książki i kursów oraz twórca tej strony. Podwójny inżynier Politechniki, na co dzień programista. W wolnych chwilach trenuję dwubój olimpijski, trójbój siłowy, gram w siatkówkę, bilard, szachy i na trąbce.